Podmínky v České republice pro fotovoltaiku jsou víc než příznivé. Nemáme sice celoroční přísun slunečního světla, to ale podle vypočítaných čísel vůbec nevadí. Investice do FVE a její návratnost v České republice je velice výhodná. Pojďme se na to spolu podívat.
Nejvíce slunečního svitu najdeme na jižní Moravě, kde slunečních paprsků můžeme využívat až 1 700 hodin ročně, naopak v oblasti Krušných hor si slunečního svitu užijí méně, zhruba 1 400 hodin za rok. I to je ale slušná dávka, kdy pomocí fotovoltaiky dokážete ušetřit dost peněz za elektřinu.
Zmíněné hodnoty zachycují pouze přímé sluneční záření a počasí bez oblačnosti. Ideální jsou moderní monokrystalické half-cell panely, které dokážou vyrábět elektrickou energii i když je pod mrakem. Navíc mnohem účelněji zpracovávají sluneční svit pod různými úhly než polykrystalické panely.
Věděli jste, že na každý čtvereční metr dopadne v České republice ročně přibližně 1 000 kWh energie? S kvalitním solárním panelem získáte z 1 m2 za rok přibližně 200 kWh elektřiny. Jeden FV panel má plochu zhruba 2,2 m2 , takže pokud byste si přáli ročně vyrobit přes 4 MWh elektřiny, stačí vám k tomu pouze 10 FV panelů. To jde, že?
Samozřejmě jedná se pouze o příklad, faktorů které ovlivňují výrobu elektrické energie je mnoho. Záleží na místních klimatických podmínkách, ačkoliv i přesto nejvíce energie fotovoltaika vyrobí na jaře a v létě. I pokud jsou horší klimatické podmínky, například zastínění, možnosti jsou. Například navýšit počet panelů nainstalovaných na střeše.
Ovlivňující faktory účinnosti fotovoltaických panelů
- poloha (nejlépe je na tom jižní Morava)
- typ panelů (ideální jsou monokrystalické, jsou moderní a účinnější)
- oblačnost a znečištění ovzduší (dokážou ovlivnit výsledek až o 20%)
- orientace střechy (nejvhodnější je instalovat FVE na jižní stranu)
- úhel instalace (nejvíc získáte při sklonu okolo 35 stupňů)
- typ FVE (akumulace přebytečné energie do vody, do baterie nebo s tepelným čerpadlem)
Česká republika je pro fotovoltaiku velice vhodná svými klimatickými podmínkami. Překvapuje vás to? Tropické teploty snižují účinnost fotovoltaických panelů, a dochází při nich k většímu opotřebení. Stoupá totiž teplota i samotných FV panelů, která ovlivňuje přeměnu energie. Proto jsou podmínky v ČR mnohem vhodnější, než u našich jižních evropských sousedů.
Teď už víte, že fotovoltaika se v Česku vyplatí, ale pokud stále tápete, který typ fotovoltaické elektrárny vybrat, neváhejte se na nás obrátit. Přijedeme na místo montáže FVE, vše proměříme, naceníme a připravíme nabídku přímo vám na míru. Vyřídíme za vás i žádost o státní dotaci programu Nová zelená úsporám.