Fotovoltaická elektrárna není žádná prašná ani velká stavební úprava. Stačí zpravidla vyvrtat pár děr na uchycení jednotlivých komponent a pro protažení kabelů. Instalace FVE probíhá dle montážních postupů, které jsou po letech zkušeností promyšlené k co nejmenšímu prášení jak venku, tak vevnitř. V tomto článku se dozvíte, jak celá instalace FVE probíhá.
Připevnění FVE panelů na střechu
Konkrétní způsob montáže se odvíjí na typu vaší střechy, nicméně první krok je připevnění držáků pro FV panely. Pokud máte střešní tašky, dočasně je vytáhneme a umístíme pod ně háky, které přišroubujeme do trámu. Jste-li majitelé střešní krytiny (šindel, plech, eternit, apod.), instalace probíhá skrze ni.
Pokud máte strach, že vám během instalace FVE bude zatékat střechou, nemusíte mít obavy. Při montáži dbáme na vodotěsnost střechy, používáme střešní tmel a speciální utěsňovací gumy kolem šroubu, aby nevzniklo více škody než užitku.
Držáky pro fotovoltaické panely se vyrábí z nerezového materiálu, kvůli tomu má celá konstrukce dlouhou životnost, až několik desítek let. Díky těmto držákům je instalace fotovoltaických panelů jednoduchá, kdy se panely do připevněných držáků pouze zasunou.
V technické místnosti nebo kotelně bude pravděpodobně probíhat vnitřní část instalace, kdy se na stěnu připevní střídač a další drobné příslušenství fotovoltaické elektrárny. V případě FVE s akumulací přebytků do baterie vám pod střídač namontujeme i bateriové články.
Dalším krokem je propojit střídač s fotovoltaickými panely. Pokud máte na střeše komín, který už nepoužíváte, můžou se kabely svést tímto průduchem. V případě taškové střechy se svedou kabely pomocí větrací tašky. Do dalších typů střešních krytin se vytvoří otvor, který se následně vodotěsně upraví.
Jsou dvě varianty vnitřního rozvodu elektrického vedení. První variantou je vytvoření otvorů mezi místnosti a půdou, kdy otvory dobře utěsníme a ukládáme je buď do lišt, nebo do husích krků. Při této variantě je zásah do zdi minimální, na rozdíl od varianty druhé, kdy na přání schováme kabeláž zcela do zdi, kdy je potřeba předem vyfrézovat drážky.
Při výběru fotovoltaiky s akumulací do vody je potřeba propojit střídač se zásobníkem teplé užitkové vody nebo s nádrží pro ohřev vody na vytápění.
Zapojení FVE do sítě
Následně se celý fotovoltaický systém napojí na vnitřní elektrorozvody. Propojení FVE s domem probíhá v hlavním domovním rozvaděči, do kterého se namontují další měřící moduly, jako je wattrouter nebo smartmetr.
Věděli jste, že..?
S fotovoltaikou do výkonu 20 kWp není potřeba žádné stavební povolení, pouze územní souhlas. Jsou ale situace, které vyžadující o několik kroků k získání domácí fotovoltaiky navíc.
Pokud se vaše nemovitost nachází v chráněné krajinné oblasti nebo památkové zóně, budete potřebovat posudek od správy CHKO nebo od památkářů, aby potvrdili, že instalace FVE nenaruší ráz krajiny, nebude ji ovlivňovat, a nebude ohrožovat faunu a flóru v okolí.
Pokud i vy chcete ušetřit na účtech za elektřinu a využít sluneční energii, neváhejte se na nás obrátit. Připravíme vám nabídku na instalaci fotovoltaického systému vám přímo na míru, a jako bonus za vás kompletně vyřídíme štědrou státní dotaci programu Nová zelená úsporám.